Željko Komšić

Ovo je profil iz mandata (2014)

0%
Broj pitanja: 44
Broj odgovora: 0
Stranka
DF
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija
Član Predsjedništva BiH i lider Demokratske fronte (DF) Željko Komšić je rođen 1964. godine u Sarajevu, gdje i danas živi sa suprugom Sabinom i kćerkom Lanom. Školovao se u Sarajevu i diplomirao na Pravnom fakultetu 1988. godine. Dugogodišnji član SDP-a dobitnik je „Zlatnog ljiljana“, najvišeg ratnog priznanja Armije RBiH. Od početka 1996. godine, kada se demobilisao, pa do 1998. radio je u Ministarstvu za raseljena lica i izbjeglice Federacije BiH (FBiH). Potom preuzima dužnost predsjednika Gradskog vijeća Grada Sarajeva, a na izborima 2000. godine je izabran za vijećnika, potom i za načelnika Općine Novo Sarajevo, gdje ostaje na dužnosti do jeseni 2001. godine. Komšić je 2001. imenovan za prvog ambasadora samostalne Bosne i Hercegovine u Beogradu (tadašnja Savezna republika Jugoslavija), ali tu dužnost napušta u proljeće 2003. godine. Potom radi kao direktor u preduzeću „Revicon“, da bi poslije preuzeo dužnost zamjenika gradonačelnik Sarajeva. Na lokalnim izborima 2004. opet je izabran za načelnika Novog Sarajeva. Osvojivši nešto više od 116.000 glasova, kao kandidat iz reda hrvatskog naroda ulazi u Predsjedništvo BiH i postaje najmlađi član kolektivnog šefa države. Četiri godine poslije ponovo osvaja mjesto u Predsjedništvu sa 337.065 glasova. Socijaldemokratsku partiju BiH (SDP), u kojoj je bio 15 godina, napušta 2012, a godinu dana poslije osnovao je stranku Demokratska fronta (DF).
Izborna jedinica
513
Pozicija
Zastupnik
Broj osvojenih glasova
42407

Pitanje: Da li smatrate da li se prilikom usvajanja Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH kojim se definira pravo na policijski dodatak samo policijskim službenicima trebalo voditi računa da se pored uvrštavanja policijskog dodatka u Zakon, trebao uvrstiti i poseban dodatak na plaću za državne službenike i zaposlenike koji rade unutar tih policijskih agencija, imajući u vidu da ti državni službenici i zaposlenici kojih nema puno a imaju pristup zajedno sa policijskim službenicima ,službenim aktivnostima,evidencijama i podacima koji se odnose na cjelokupan rad policijskog organa , a koji su specifični i koji su sastavni dio svih aktivnosti unutar sigurnosnog sektora u BiH. Važno je napomenuti da su plaće zaposlenika koji rade u državnom policijskom organu na nivou BiH minorne i neprimjerene plaćama u dr. Institucijama možda čak i najmanje u BIH.

Pitanje postavljeno: 22.02.2018  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje: Dobar dan, imam jedno kratko i jednostavno pitanje. Zasto vi a i vase stranacke kolege ne odgovarate na pitanja nas obicnih gradana koji smo dali glas za vasu stranku. Tacnije ja nisam ali vise od pola moje obitelji jeste, ali vidim to vama i vasim stranackim klegama nista ne znaci. Pozdrav

Pitanje postavljeno: 16.03.2016  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje: Zašto se ne stavi u proceduru i napravi zakon o zabrani svih kleronaciofašističkih organizacija na prostoru BiH?

Pitanje postavljeno: 14.03.2016  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje: Smatrate li da bi se u ime prosperiteta Bosne i Hercegovine, kao i njenih građana trebalo smanjiti ukupna primanja svih poslanika na svim nivoima?

Pitanje postavljeno: 22.02.2016  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje: Kada i na koji način planirate riješiti dva najveća izborna problema, a to su sprovođenje odluke Sejdić-Finci kao i pitanje održavanja izbora u Mostaru?

Pitanje postavljeno: 24.10.2015  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.
Stranica 1 od 3