Nermin Nikšić

Ovo je profil iz mandata (2014)

67%
Broj pitanja: 33
Broj odgovora: 22
Stranka
SDP
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Nermin Nikšić rođen je u Konjicu 27. prosinca 1960. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u rodnom gradu. Diplomirao je na Mostarskom sveučilištu na Pravnom fakultetu 1986. Učlanjuje se u Socijaldemokratsku partiju Bosne i Hercegovine 1993. Od 1988. godine zaposlen je u Općini Konjic na poslovima referenta za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne poslove, potom i na mjestu tržišno-ugostiteljskog inspektora. Od 1990. do 1992. godine bio je šef Odjela za inspekcijske poslove.

Izborna jedinica
409 - IZBORNA JEDINICA 9
Pozicija
Zastupnik
Broj osvojenih glasova
4761

Pitanje: Postovani gospodine Niksicu zbog cega se Df i strane koje su lijevog centra ne udruze isto tako za narod BiH bilo bi veliko zadovoljstvo da u federalnom parlamentu ima Mirnes Ajanovic covjek koji nema dlake na jeziku pozovite BOOS i Mirnesa da se pridruzi vama da skinete jednom za sva vremena ove lopove koji vladaju .

Pitanje postavljeno: 14.04.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani,

Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, već duže vrijeme, intenzivno radi na okrupnjavanju i okupljanju stranaka lijevice, građanskih i ljevičarski orjentisanih opcija u našoj zemlji. 

Pored stranaka sa kojima već sarađujemo po ovom pitanju, svakako smo otvoreni za saradnju i zajedničko djelovanje sa svim drugim strankama, interesnim grupama građana i pojedincima koje za to pokažu interes. 

Mi, u SDP BiH, smatramo da u ovom procesu ima mjesta za sve koji dijele sa nama stavove, kada je u pitanju budućnost ove zemlje, tako da nikome vrata nisu zatvorena. Da bi se desile promjene u ovoj zemlji neophodno je da se promijeni vlast nacionalističkih stranaka, a građani će već sljedeće godine imati priliku na izborima da to i urade. 

Zajedno sa ostalim strankama smo na vrijeme krenuli u ovaj proces, a što je još važnije to od nas građani očekuju i traže. U ime SDP BiH mogu samo reći kako smo predani tom cilju i da ćemo dati puni doprinos da se to desi.

S pošovanjem,

Nermin Nikšić


Datum odgovora: 04.05.2017

Pitanje: Da li mislite da zaslužujete glas građana ako ne možete izdvojiti 10 minuta dnevno da odgovorite na njihova pitanja?

Pitanje postavljeno: 17.02.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani/a,

Nažalost nisam bio na adekvatan način informisan o radu ove stranice iz tehničkih razloga. Kroz parlamentarno djelovanje, a i u funkciji predsjednika SDP BiH nastojim na sve načine komunicirati sa građanima te ću svakako i ovaj servis koristiti te blagovremeno i u skladu sa mogućnostima dati odgovore zainteresiranim. A o tome ko zaslužuje ili ne glas na kraju odlučuju sami građani.

S poštovanjem,

Nermin Nikšić


Datum odgovora: 27.03.2017

Sva direktna pitanja

Pitanje: Zasto zakon o kontroli pusenja ne predvidja mogucnost da ugostiteljski objekti imaju odvojene prostore za pusace, ili recimo zatvorene baste u kojima bi bilo moguce pusenje?

Pitanje postavljeno: 16.03.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Poštovani,

Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje je u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH usvojen u formi nacrta. Klub SDP BiH je podržao Nacrt zakona kao dobru osnovu za regulaciju upotrebe duhanskih proizvoda, međutim, ovo zakonsko rješenje uistinu ne nudi nikakvu alternativu za one koji konzumiraju duhan, duhanske proizvode, pa čak i električne cigarete. Cijenimo da je iznimno bitno uvođenje mjera i reda, kada je u pitanju prodaja, konzumacija ili promoviranje proizvoda ove vrste.

Međutim, gotovo potpunu zabranu ne smatramo kvalitetnim i realnim rješenjem, a upravo se to nacrtom nudi. Ta zabrana ne isključuje čak ni sredstva kojima se aktivni pušači uglavnom služe, kako bi se odvikli pušenja duhanskih proizvoda, što je poseban problem. Dakle,  definitivno ovakav zakon ne nudi mogućnost da se ni u javnim, niti u ugostiteljskim objektima omogući pušenje u posebnim prostorijama za pušače.

Ako uzmemo za primjer zemlje koje su već članice Evropske unije i uporedimo ovaj Zakon sa zakonima u tim zemljama, jasno se može utvrditi da su predvidjeli alternative za pušače, a najčešće tzv. posebne prostorije za pušače (R Hrvatska). Ukoliko zakon u formi prijedloga, od strane predlagača ne poprimi realnu formu, Klub SDP BiH će putem amandmana nastojati da popravi rješenje, a sugestije na nacrt će se uložiti i prilikom razmatranja Zakona u Domu naroda PFBiH. S druge strane, postoje mišljenja da je ovaj prijedlog tek prividan pokušaj da se ispuni jedan od uslova na putu ka EU, tako da se ne može utvrditi kada će se u formi prijedloga uopšte i pojaviti u proceduri.

S poštovanjem,

Nermin Nikšić


Datum odgovora: 30.03.2017

Pitanje: Da li su novim zakonom predviđeni nepovoljniji uslovi za odlazak u starosnu penziju?

Pitanje postavljeno: 11.04.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u Federaciji BiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Poštovani,

Novim Zakonom o PIO/MIO se uvodi poseban način obračunavanja radnog staža za sticanje uslova za ostvarivanje penzije, što uključuje i ispunjavanje uslova za odlazak u starosnu penziju. Godine života nisu korigovane, staž neophodan za ostvarenje penzije je umanjen, međutim, mogućnost da se uzima u obzir deset godina, u kojima su primanja bila najveća, prilikom obračuna penzija, više ne postoji. Najveća nepravda je u tome da će oni koji ostvare pravo po novom zakonu, u odnosu na one koji su to pravo ostvarili prema važećem zakonu, imati znatno manje penzije (npr. rudar koji bi ostvario pravo sa 25 godina staža po novom zakonu će u odnosu na rudara sa istim uslovima koji je ranije penzionisan imati penziju veću za iznos od 150 KM). Veliki broj rješenja smatramo problematičnim, što pokazuje i činjenica da smo uložili gotovo devedeset amandmana, koji nisu prihvaćeni u Predstavničkom domu PFBiH. Nakon što je rasprava okončana u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, došlo je mišljenje Zakonodavno-pravne komisije da se Prijedlog zakona vrati u formu nacrta, čime bi se otvorila mogućnost javne rasprave i većeg utjecaja na kvalitetna rješenja unutar ponuđenog teksta zakona. Ukoliko se ne uvaže predložene korekcije, Klub SDP BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH neće podržati donošenje ovog zakona.

S poštovanjem,

Nermin Nikšić


Datum odgovora: 30.03.2017

Sva pitanja po zakonima