Nacrt zakona o međubankarskim naknadama kod platnih transakcija na osnovu platnih kartica RS
50%
50%
Za: 1 Protiv: 1

Da li si za ili protiv ovog prijedloga zakona?

ili Postavi pitanje i diskutuj sa parlamentarcima/kama

30.11.2021.
Preuzmite tekst zakona
Detaljnije

Predlagač:
Ministarstvo finansija Republike Srpske
Vrsta procedure: Redovna
Oblast zakona: Ekonomija
Status: Usvojen; Upućen na javnu raspravu
Zakon bitan za EU integracije

Vlada RS smatra da, uzimajući u obzir trend upotrebe kartica kao instrumenta gotovinskog plaćanja, postoji potreba zaštite interesa korisnika platnih usluga, i to na način da im se obezbijedi ravnopravan položaj na tržištu, što će se postići uvođenjem detaljnijih pravila poslovanja za platne transakcije prilikom kojih se koriste platne kartice.

Pravila poslovanja kod platnih transakcija na osnovu platnih kartica, utvrđena ovim zakonom, trebalo bi da omoguće trgovcima da jasno znaju kolike troškove plaćaju za prihvatanje različitih platnih kartica i na osnovu tih podataka da biraju koje će platne kartice prihvatiti kao sredstvo plaćanja na svojim prodajnim mjestima.

Zakonom se, između ostalog, ograničavaju međubankarske naknade na način da kod transakcija debitnom karticom naknada ne može biti viša od 0,2 posto vrijednosti izvršene transakcije i 0,3 posto kod transakcije kreditnom karticom. Međubankarska naknada je naknada koju banka trgovca, odnosno banka prihvatilac, plaća banci izdavaocu platne kartice (banci kupca), prilikom svake kupovine robe i usluge koje su plaćene uz pomoć platne kartice.

Najvažnije teme vezane uz ovaj zakon
  • Smanjenje međubankarske naknade

    Ograničavaju se međubankarske naknade na način da kod transakcija debitnom karticom naknada ne može biti viša od 0,2 posto vrijednosti izvršene transakcije i 0,3 posto kod transakcije kreditnom karticom.

    89%
    11%
    Za: 16 Protiv: 2 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • (Ne)prihvatanje svih kartica

    Trgovci mogu izabrati da prihvataju platne kartice sa, za njih, nižim troškovima, što znači da trgovci koji, naprimjer, prihvataju debitne kartice neće više imati obavezu da prihvataju kreditne kartice istog brenda, s tim da su dužni da o tome jasno i nedvosmisleno obavijeste svoje kupce.

    18%
    82%
    Za: 2 Protiv: 9 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Nedozvoljeni uticaj na primaoca plaćanja

    Banke ne mogu primaocu plaćanja zabraniti da usmjeri potrošača na upotrebu bilo kog platnog instrumenta (npr. zbog nižih trgovačkih naknada), odnosno da daje prednost platnom instrumentu određenog kartičnog sistema plaćanja. Dakle, trgovci mogu svoje kupce usmjeriti na korištenje platnih instrumenata koji su za njega povoljniji, odnosno predlagati da plate određenim platnim instrumentom, davati popuste i druge pogodnosti za plaćanja određenim instrumentom, obavijestiti potrošača o naknadama koje plaćaju za određeni instrument i slično.

    69%
    31%
    Za: 9 Protiv: 4 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Transparentnost naknada

    Ukida se pravilo jedinstvenog obračuna naknada, gdje banka obračunava jedinstvenu naknadu za sve ili više vrsta platnih kartica i platnih brendova koje trgovac prihvata, tako da kartice sa nižom međubankarskom naknadom subvencionišu upotrebu „skupljih” kartica. Propisana je obaveza banke da primaocu plaćanja nudi i obračunava pojedinačno trgovačke naknade za različite vrste platnih kartica i različite brendove.

    100%
    Za: 5 Protiv: 0 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Nadzor Agencije za bankarstvo RS

    Nadzor nad primjenom odredaba ovog zakona povjerava se Agenciji za bankarstvo RS i odnosi se i na one subjekte, odnosno lica koja nemaju sjedište u Republici Srpskoj ili poslovnu jedinicu upisanu u registar nadležnog organa u Republici Srpskoj. Navedeni subjekti su dužni da obavijeste Agenciju o svom poslovnom imenu, sjedištu i načinu na koji će se s njima obavljati komunikacija, da sa Agencijom sarađuju i da joj na njen zahtjev dostavljaju sve tražene podatke i dokumentaciju u vezi s primjenom odredaba Zakona.

    80%
    20%
    Za: 4 Protiv: 1 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


Pitaj parlamentarce
Senad Bratić (2018)
SDA
Poslanik u NSRS
Jelena Trivić (2018)
PDP
Poslanica u NSRS
Krsto Jandrić (2018)
NDP
Poslanik u NSRS
Odgovori parlamentaraca
Statistika
Ukupno pitanja na zakonu: 0

Sa 1 odgovora najaktivniji parlamentarac u ovom parlamentu:
Zagorka Grahovac

Sa 3 pitanja najaktivniji zakon u istoj kategoriji:
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu RS