Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske
5%
95%
Za: 3 Protiv: 56

Da li si za ili protiv ovog prijedloga zakona?

ili Postavi pitanje i diskutuj sa parlamentarcima/kama

14.03.2023.
Preuzmite tekst zakona
Detaljnije

Predlagač:
Vlada RS
Vrsta procedure: Redovna
Oblast zakona: Pravna država
Status: Usvojen

Nacrtom izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske pristupilo se izmjeni odredbi o spolnom uznemiravanju kao krivičnom djelu, te se predlaže uvrštavanje novog krivičnog djela – zloupotreba fotografije i video-zapisa polno eksplicitnog sadržaja. Inicijativa za izmjenu Krivičnog zakonika RS upućena je od strane Fondacije Udružene žene Banja Lukai.

Pored toga, od Republičkog javnog tužilaštva Ministarstvu pravde dostavljena je inicijativa za izmjenu člana kojim se definira krađa električne energije ili prirodnog gasa, jer su se u tumačenju i primjeni ove norme pokazale određene nedorečenosti. Samim tim, predlažu se naredbe o nesprovođenju ili obustavi istrage.

U važećem krivičnom zakoniku RS propisano je da se izrečena kazna zatvora koja ne prelazi jednu godinu dana može na zahtjev osuđenog zamijeniti novčanom kaznom. U primjeni ove odredbe, stvorila se mogućnost proizvoljne primjene ovog instituta na način da isti sud koji je izrekao krivičnu sankciju, u postupku odlučivanja o zahtjevu za zamjenu kazne zatvora novčanom kaznom ponovo utvrđuje sve relevantne okolnosti bitne za određivanje kazne. Predlagač navodi da je cilj poštivanje principa vladavine prava i pravne sigurnosti, koji zahtijeva da zakoni budu dovoljno precizni i jasni kako bi se izbjegla proizvoljnost u odlučivanju kao i različito tumačenje odredbe od strane sudova koji je primjenjuju. Nadalje, ovim izmjenama mijenja se pomenuta norma na način da se izrečena kazna zatvora koja ne prelazi godinu dana na zahtjev osuđenog zamjenjuje novčanom kaznom, bez mogućnosti suda da odlučuje da li će prihvatiti zahtjev osuđenog. 

Ovim izmjenama se propisuje novo krivično djelo neovlašteno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka sa kvalifikovanim oblikom (smrtna posljedica). Kako se navodi u razlozima za donošenje ovog Nacrta od strane predlagača, potreba za propisivanjem ove norme proizašla je “nakon tragičnog događaja samoubistva mladića zbog objavljivanja snimka i ismijavanja na društvenim mrežama, koji se dogodio u oktobru 2022. godine.

Izmjenama i dopunama ovog zakona predlažu se i krivična djela protiv časti i ugleda i to: uvreda, kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika, javno izlaganje poruzi zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri ili nacionalnosti, kao i isključenje protivpravnosti kod krivičnih djela protiv časti i ugleda.

Predložena izmjena krivičnog djela povreda ugleda suda na način da se povredom ugleda suda smatra izlaganje poruzi suda i sudije te javnog tužioca ili advokata.

Najvažnije teme vezane uz ovaj zakon
  • Krivična djela protiv časti i ugleda

    Izmjenama i dopunama ovog zakona propisuju se i krivična djela protiv časti i ugleda i to krivična djela uvreda, kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika, javno izlaganje poruzi zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri ili nacionalnosti, kao i isključenje protivpravnosti kod krivičnih djela protiv časti i ugleda i gonjenje za ova krivična djela. Fotografija: pexels.com

    11%
    89%
    Za: 1 Protiv: 8 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Krađa električne energije ili prirodnog gasa

    Ako neko suprotno važećim propisima priključi elektroenergetske objekte, uređaje ili instalacije na energetsku mrežu, troši električnu ili toplotnu energiju ili prirodni gas bez propisanih mjernih uređaja ili mimo njih ili na neki drugi način neovlašteno koristi električnu ili toplotnu energiju ili prirodni gas kaznit će se novčanom kaznom i kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine. Fotografija: pexels.com

    100%
    Za: 5 Protiv: 0 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Zloupotreba fotografije i video-zapisa polno eksplicitnog sadržaja

    Osoba koja zloupotrebi odnos povjerenja i bez pristanka drugog lica učini dostupnim trećem licu fotografiju ili snimak polno eksplicitnog sadržaja koja je sačinjena uz pristanak tog lica za ličnu upotrebu i time povrijedi privatnost tog lica, kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine. Istom kaznom kaznit će se i ko izradi novu ili preinači postojeću fotografiju ili snimak polno eksplicitnog sadržaja drugog lica i taj snimak upotrijebi kao pravi i time povrijedi privatnost drugog lica. Ako je krivično djelo učinjeno putem kompjuterskog sistema ili mreže ili na drugi način kojim je omogućeno da fotografija ili snimak postanu dostupni većem broju lica, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do tri godine. Fotografija: pexels.com

    89%
    11%
    Za: 8 Protiv: 1 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Neovlašteno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka sa kvalifikovanim oblikom (smrtna posljedica)

    Ko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, video-zapis, film ili fonogram ličnog karaktera, bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji, video-zapisu ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži, a takvo objavljivanje ili prikazivanje je imalo ili moglo da ima štetne posljedice po lični život tog lica, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine. Fotografija: pexels.com

    100%
    Za: 6 Protiv: 0 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


Mišljenje eksperata

Prema mišljenju pravnice Lejle Gačanica pravne posljedice usvajanja predloženih izmjena bi uključivale dva različita standarda za klevetu u BiH – građansku odgovornost u FBiH i Brčko distriktu BiH, te krivičnu odgovornost u RS. U svojoj analizi navodi da bi ovo za slobodu štampe posebno moglo predstavljati problem i negativno uticati na pravnu sigurnost i pravnu ravnopravnost građana/ki i medija u BiH. Poseban naglasak stavlja na činjenicu da je ova vrsta rješenja u suprotnosti sa međunarodnim standardima i da predstavljaju prijetnju slobodi medija u RS. Kako navodi Gačanica, pored pravnih implikacija, nužno je posmatrati i šire posljedice koje bi uvođenje ovakvih krivičnih djela donijelo.

Lejla Gačanica, Doktorantica pravnih nauka; pravna savjetnica

Vraćamo se u situaciju od prije 20 godina. Umjesto da u skladu s tekovinama Evropske unije jačamo medijske slobode, kako je predviđeno u onih 14 prioriteta, mi idemo prema izuzetno visokim kaznama koje nijedan ili mali broj medija može izdržati.

Sandra Gojković-Arbutina, glavna i odgovorna urednica Nezavisnih novina

Izgovor da će se boriti protiv lažnih vijesti, mogu početi da koriste odmah od sutra. Neka prestanu da plasiraju lažne vijesti preko svojih medija. Zašto ne jačamo slobodno novinarstvo i zašto nije depolitizovani Javni servis ili podigli medijsku pismenost. Ne, oni idu bez nas i ne žele da sjedaju sa nama i raspakuju ono što je stvarni problem.”

Siniša Vukelić, urednik portala CAPITAL.ba

"Opasno je zato što može dovesti do samocenzure, te će novinari izbjegavati izvještavanje o političarima ili njihovoj ulozi iz straha od krivične odgovornosti."

Pavol Szalai, šef deska za Balkan Organizacije "Reporteri bez granica"

“Iz evropske perspektive, zahvaljujući udruženom radu medijskih organizacija, Evropska komisija je donijela niz preporuka za smanjenje pritiska na medije. Izborili smo se za regulativu koja će olakšati pritiske i tužbe. Cijeli život se borimo protiv pritisaka političara i ovo je alat koji će se koristiti protiv novinara i on je najgore što postoji.”

Maja Sever, predsjednica Evropske federacije novinara

Prema analizi pravnika i direktora Banjalučkog centra za ljudska prava Dejana Lučke, ograničavanje slobode izražavanja koristilo bi se mimo svrhe zbog koje se može ograničiti sloboda izražavanja i služilo bi grupama i pojedincima kao alat koji je usmjeren na poništavanje slobode izražavanja ili njeno ograničavanje u većoj mjeri od one koja je potrebna. Lučke navodi da se trenutno u javnom prostoru iznose mnoge neistine i laži o mnogim pojedincima i njihovom životu i da je to stvaran problem koji postoji u društvu, međutim smatra da suprotstavljanje tome nije potrebno normirati kroz krivičnopravno regulisanje klevete.

Dejan Lučka, Pravnik i direktor Banjalučkog centra za ljudska prava
Pitaj parlamentarce
Aco Stanišić
DEMOS
Poslanik
Anja Ljubojević
SNSD
Poslanica
Bobana Ćibić
NPS
Poslanica
Darko Berjan
SDS
Poslanik
Nebojša Drinić
PDP
Poslanik
Ramiz Salkić
Samostalni Poslanik
Poslanik
Zagorka Grahovac
Za pravdu i red - Lista Nebojše Vukanovića
Poslanica
Tamara Damjanović
Socijalistička partija
Poslanica
Odgovori parlamentaraca
Statistika
Ukupno pitanja na zakonu: 0

Sa 1 odgovora najaktivniji parlamentarac u ovom parlamentu:
Zagorka Grahovac

Sa 12 pitanja najaktivniji zakon u istoj kategoriji:
Nacrt zakona o imunitetu RS