Kenela Zuko

Ovo je profil iz mandata (2014)

35%
Broj pitanja: 20
Broj odgovora: 7
Stranka
SDA
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Rođena je 1.2.1976. godine u Sarajevu.

Osnovnu  školu i  Treću gimnaziju završila je u Sarajevu.  Dodiplomski studij uspješno je okončala 1995.godine  na Pedagoškoj akademiji i 2005. godine  na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Magistrirala je na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u  Mostaru 2009. godine, a doktorski studij završila je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci 2014. godine.

Bogato radno iskustvo stekla je u nastavno-obrazovnom procesu kao nastavnica/predavač na predmetima Ekonomika hemije i Kultura življenja u periodu 1995. – 2008. godine, te kao školska psihologinja u periodu 2008.–2014. godine.

Političko iskustvo stiče kao vijećnica u Općinskom vijeću Vogošća u dva mandatna perioda (2008.- 2012. i 2012.-2016. godina).

Trenutno je zastupnica SDA stranke u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, predsjednica Kluba parlamentarki u PDFBiH i predsjednica Asocijacije „FATMA“ SDA BiH.

Udata je i majka četvero djece.   

 

Izborna jedinica
411 - IZBORNA JEDINICA 11
Pozicija
Zastupnica
Broj osvojenih glasova
3628

Pitanje: Zašto proces usvajanja djece traje više od tri godine, zbog čega je potrebna tolika administracija ako je socijalna radnica procijenila porodicu podobnom?

Pitanje postavljeno: 05.10.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani, zahvaljujem se na postavljenom pitanju. Okolnosti su mi dozvolile da Vam mogu sada odgovoriti na postavljeno pitanje.

Kada bračni par preda zahtjev u nadležni centar za socijalni rad, uradi se stručna obrada, tj. psihološka, pedagoška i socijalna, te utvrdi stambeno i materijalno stanje bračnog para.

Nakon provedene obrade od strane stručnog tima Službe(socijalni radnik, pedagog, psiholog i pravnik), te prikupljne dokumentacije (rodni list, dokaz o vlasništvu nekretnine, ljekarsko uvjerenje, uvjerenje o nekažnjavanju, platne liste ukoliko su usvojitelji zaposleni, dokaz da nisu usvojitelji osuđivani, te da im nije oduzeta poslovna sposobnost), donosi se odluka da li je bračni par podoban,te daje procijena o stavljanju  na spisak potencijalnih usvojitelja.

Treba se imati na umu da sva djeca koja su u Domu za nezbrinutu djecu nisu za usvajanje. Ima dosta djece za koju roditelji nisu dali pismenu saglasnost za usvajanje. Ostavili su ih u domu  zbog stambenih, materijalnih ili nekih drugih razloga, ali posjećuju djecu.

Ima djece koja nemaju riješenu pravnu dokumentaciju kako bi mogla biti usvojena.

Također, postoje i djeca koja su sa  određenim poteškoćama u razvoju koju rijetko ko želi usvojiti.

Najveći je problem što svi traže malu djecu do jedne godine, a takvih je vrlo malo.

Nadam se da sam Vam navođenjem određenih činjenica pojasnila da nije toliko uzrok u administraciji koliko o postojećim okolnostima u sistemu usvajanja djece.

Lp



Datum odgovora: 26.07.2017