Mensud Borović

Ovo je profil iz mandata (2014)

91%
Broj pitanja: 23
Broj odgovora: 21
Stranka
SDA
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Rođen 1971. godine u Foči. Osnovnu školu završio u Ustikolini, a srednju školu u Foči. Završio studij na Nastavničkom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, 2005. godine.

Obnašao funkciju vijećnika u Općinskom vijeću Općine Foča/FBiH u jednom mandatu i poslanika u Skupštini Bosansko-podrinjskog kantona u tri mandata, gdje je bio predsjednik Kluba poslanika SDA. U Općini Foča/FBiH radio na poziciji šefa unutrašnje organizacione jedinice za opću upravu i društvene djelatnosti.

Za vrijeme agresije na BiH u periodu 1992. – 1995. godina bio pripadnik PL i Armije RBiH. Dobitnik je ratnih i društvenih priznanja. Oženjen, otac dvoje djece i nastanjen u Ustikolini, Općina Foča/FBiH.

Izborna jedinica
407 - IZBORNA JEDINICA 7
Pozicija
Zastupnik
Broj osvojenih glasova
3533

Pitanje: Molim vas da na sjednici parlamenta povodom usvajanja novog zakona pio mio fbih uradite sve da posebno tretirate kategoriju policijskih službenika u odnosu na ostale osiguranike odnosno drugačijim koeficijentom.Razlog:TEŽINA POSLOVA,NOĆNI RAD I DO 40 GODINA STAŽA,BORBA PROTIV ANOMALIJA DRUŠTVA. Uvijek se u ranijim rješenjima posebno definisalo penzionisanje policijskih službenika uzmimo primjer prije rata uslov 45 god. starosti,zemlje okruženja takođe posebno tretiraju kategoriju policije a i eu praksa posebno definiše policijske službenike, zašto smo mi iznimka u fbih i time diskriminišemo iste.Mišljenja sam da bi se postojećim prijedlogom razdvojila policija od oružanih snaga iako su obje kategorije bile u funkciji odbrane i trebalo bi uspostaviti poseban koeficijent za policijske službenike u fbih te time ispraviti očitu nepravdu u sadašnjem prijedlogu zakona o pio mio fbih. Napominjem da u policijskim službenicima i njihovim članovima porodice je i veliki broj glasača a i izbori su vrlo blizu pa sa velikom pažnjom pratimo dešavanja vezano za usvajanje ovog nepravednog zakona za policijske službenike.

Pitanje postavljeno: 11.11.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Zakoni ne treba da dovode u diskriminirajući položaj bilo koju populaciju građana. Zakon o PIO-u ne uređuje pitanje plaća, uslova rada i dodataka na plaću po osnovu tih uslova rada, već se to pitanje uređuje drugim zakonima. Novi Zakon o PIO-u treba da bude pravedniji za sve građane prilikom ostvarivanja prava na penziju, pa samim tim i za policijske službenike u FBiH


Datum odgovora: 18.07.2018

Pitanje: Da li demobilisani borac Armije BiH koji je nezaposlen ima pravo na bilo kakvu novcanu pomoc ili dodatak? Hvala.

Pitanje postavljeno: 08.11.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Demobilisani branioci imaju pravo na određena prava i novčane naknade koje mogu ostvarivati od nivoa općine do nivoa FBiH pod uslovima koji su definisani kod organa koji su nadležni za boračko-invalidsku zaštitu. Ta prava i naknade nisu adekvatne zaslugama demobilisanih branilaca i neophodno je tu oblast pravednije urediti u interesu branilaca. Već duže vrijeme je u toku izrada Zakona o pravima demobilisanih branilaca koji bi trebao nakon dužeg perioda urediti ovu oblast.


Datum odgovora: 18.07.2018

Pitanje: Nas preko 8000 policijskih službenika u FBIH će novim zakonom o pio mio biti dikriminisano jer smo istim aktom stavljeni u istu ravan sa drugim uposlenim.Diskriminacija se ogleda u tome da policajac 40 godina obavlja teške poslove i to u noćnim satima za što ima i poseban zakonom utvrđen dodatak na platu no ovim zakonom pio takav status nije mu priznat.U zemljama okruženja i EU policajci su drugačije tretirani u pogledu penzionisanja tj. po posebnim koeficijentom i sa prosjekom zadnjih 5-10 godina.Molim vas za mišljenje i da putem stranke utičete na drugačiji status policajaca pri penzionisanju izmjenom u novom zakonu pio mio FBIH.Velika hvala. 

Pitanje postavljeno: 25.10.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Zakoni ne treba da imaju diskriminirajuće odredbe i ne treba da dovode u diskriminirajući položaj bilo koju populaciju građana. Zakon o PIO-u ne uređuje pitanje plaća, uslova rada i dodataka na plaću po osnovu tih uslova rada već se to pitanje uređuje drugim zakonima. Novi Zakon o PIO-u treba da bude pravedniji za sve građane prilikom ostvarivanja prava na penziju, pa samim tim i za policijske službenike u FBiH.


Datum odgovora: 18.07.2018

Pitanje: U Slobodnoj Bosni je objavljen članak Bakira Izetbegovića kako je do sada zaposlio 10 000 ljudi od obećanih 100 000 radnih mjesta. Kako onda opravdavate podatak da imamo više nezaposlenih sada nego prije godinu dana? Do kada će se zapošljavati rodbina bez adekvatnog obrazovanja, kada će na red doći građani BiH?

Pitanje postavljeno: 24.10.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Podaci o broju nezaposlenih ili zaposlenih osoba u Federaciji BiH trenutno i prije godinu dana su dostupni na web-stranici nadležnih institucija i svako ih može uporediti. Mi svi trebamo težiti društvu u kojem će se poštovati sistem vrijednosti i davati šansa sposobnim, a ne podobnim. Samo tako možemo postići povjerenje građana u institucije sistema.


Datum odgovora: 31.07.2017

Pitanje: Mediji nas bombarduju izjavama o zaduzivanju i nezaduzivanju kod komercijalnih banaka pri isplati penzija, zanima me da li ce se zaduzivanje na kraju desiti i na koji nacin planirate rijesiti pitanje osiguranja sredstava za penzije s obzirom na stalna kasnjenja?

Pitanje postavljeno: 07.10.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Osiguranje sredstava za penzije u Fondu PIO Federacije BiH se može postići prvenstveno kroz stvaranje ambijenta za nove investicije i povećanje broja zaposlenih, zatim adekvatnom zakonskom regulativom i njenom implementacijom, kao i smanjenjem rada u "sivoj zoni", odnosno rada nacrno, a što bi doprinijelo povećanju uplate sredstava u Fond PIO, a samim tim i do većih i redovnijih isplata penzija.


Datum odgovora: 31.07.2017

Stranica 1 od 2