Ismet Osmanović

Ovo je profil iz mandata (2014)

61%
Broj pitanja: 44
Broj odgovora: 27
Stranka
SDA
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Rođen je 18. 01. 1958. g. u Puračiću - općina Lukavac. Jedan je od osnivača SDA u Lukavcu i prvi sekretar OO SDA Lukavac. Izabran je u prvi višestranački saziv SO Lukavac 1990. g. a potom je biran za sekretara Općine Lukavac. Aktivni je učesnik priprema za odbranu od agresije na BiH i član Patriotske lige Lukavac. Rat proveo u BiH. Obavljao dužnost sekretara Ratnog predsjedništva općine. Nakon uvođenja funkcije načelnika 2004. g. kratko obavljao funkciju pomoćnika načelnika općine Lukavac.

Izborna jedinica
403 - IZBORNA JEDINICA 3
Pozicija
Zastupnik
Broj osvojenih glasova
3427

Pitanje: Da li podržavate jedan od uslova za sticanje državljanstva naturalizacijom koji kaže da, da bi imala pravo da podnese zahtjev za državljanstvo, mora imati odobren stalni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva?

Pitanje postavljeno: 16.09.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o državljanstvu FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Ne podržavam. Da bi objasnio našu poziciju u Federalnom Parlamentu, kada je ovaj Zakon u pitanju, moram objasniti način na koji je donesen.

Na žalost, u Dejtonu je jasno precizirano da entiteti imaju državljanstvo. Čudno, ali tako piše. Dobijanjem entitetskog državljanstva po automatizmu se postaje i državljanin BiH ??? Postoji Državni Zakon o državljanstvu i dva entitetska zakona. Državni je propisao da entitetski moraju biti usaglašeni sa državnim. Prvo je ovaj Zakon donesen na državnoj razini i mi u Federaciji nismo imali mogućnost u našem zakonu propisati drugačije uslove od tih. Kada je došlo do izmjena tog Zakona u FBiH, bilo je to usaglašavanje  sa državnim koji je mijenjan i dopunjavan pod specifičnim okolnostima - tipa borbe protiv odlaska na strana ratišta  (Sirija, Irak, Ukrajinaa..) i status takvih  državljana..kao i pooštravanje usova za strance  (ja bih rekao najprije  se u propisivanju uslova rukovodilo osobama iz tih država !!!???).

Pod nezaobilaznim pritiskom "međunarodne zajednice" donesene su (euforično) izmjene tog Zakona na državnoj razini. Nakon toga je Federalni Parlamen bio obavezan svoj Zakon usaglasiti  bez mogućnosti drugačijih  rješenja. Kod donošenja tog Zakona osjećao sam se ružno i jako nezadovoljno jer sam apsolutni protivnik entitetskog državljanstva. Ali slovo Dejtona još je ovdje "svetinja", na žalost.

Da stvar bude gora, Visoki predstavnik je prije nekoliko godina (u tišini)  donio odluku da se stanovnici Distrikta Brčko moraju opredijeliti i izjasniti koje entitetsko državjanstvo prihvataju - FBiH ili RS. Čak im je to postavljeno kao uslov za uvrštavannje u birački spisak.


Datum odgovora: 30.03.2017