Mirjana Marinković-Lepić

Ovo je profil iz mandata (2018)

100%
Broj pitanja: 19
Broj odgovora: 19
Stranka
NS
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Datum i mjesto rođenja 3. 3. 1961, Užice
Zanimanje dipl. pravnik
Stručna sprema VSS VII stepen
Oblast pravne nauke

Srednja škola

Gimnazija u Tuzli od 1975. do 1979.

Fakultet

Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu od 1979. do 1983.
Magisterij društvene nauke iz oblasti žurnalistike - Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli od 2004. do 2008.
Doktorat žurnalistika (mediji i ljudska prava) Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu 2016.
Radno iskustvo

pomoćnik ministra finansija Tuzlanskog kantona za pravne poslove od 2014. do 2018.

direktor JU "Dom penzionera Tuzla" od 2011. do 2014.

direktor Multicom d.o.o. Tuzla 2009 / 2010.

generalni sekretar Američkog univerziteta u Tuzli 2008 / 2009.

rukovodilac Sektora za pravne, kadrovske i opće poslove, Pivara Tuzla od 1985. do 2008.
Strani jezici engleski
Izborna jedinica
515
Pozicija
Broj osvojenih glasova
1550

Pitanje: Kada će biti usvojen Zakon o zaštiti zraka u Bosni i Hercegovini?

Pitanje postavljeno: 29.09.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Zaštita okoliša je, na državnom nivou, u nadležnosti Miniskarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Nadležnosti Ministartva:

Okoliš je složeni prirodni i društveni pojam za područje Zemlje kojeg su oblikovali i sadržajno ispunili složeni prirodni i društveni procesi. Okoliš čine prirodno okruženje, tlo, zrak, voda, biosfera i izgrađeni (vještački) okoliš, koji je nastao kao rezultat aktivnosti ljudskog faktora. Bosna i Hercegovina se susreće s brojnim problemima u oblasti zaštite okoliša, a posebno treba istaći nedovoljno razvijene kapacitete, kao i mnoge socio-ekonomske i institucionalne probleme.

Proces pridruživanja BiH Evropskoj uniji jedan je od glavnih pokretača reformi u oblasti okoliša, što se u najvećoj mjeri odnosi na harmonizaciju domaćeg zakonodavstva s EU acquis. Osim usvojene zakonske legislative, provedbenih propisa, pravila i procedura, te ratificiranja mnogih međunarodnih sporazuma, izrađen je i veliki broj strateških dokumenata, koji predstavljaju osnovu kontinuiranog rada BiH na ostvarenju reformi u sektoru okoliša. 

Nadležnosti za pitanje zaštite okoliša u Bosni i Hercegovini podijeljene su na nekoliko administrativnih nivoa. Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine je nadležno za pitanja zaštite okoliša, razvoja i korištenja prirodnih resursa na državnom nivou. U ovom okviru djeluje i Odjellza zaštitu okoliša, a njegovi zadaci su koordinacija i saradnja sa nadležnim institucijama u oblasti okoliša na svim nivoima vlasti u BiH; učešće u implementaciji međunarodnih sporazuma u oblasti okoliša; učešće u radu međunarodnih organa u oblasti okoliša; priprema i realizacija projekata iz oblasti zaštite okoliša; provedba procedure za potpisivanje i pristupanje međunarodnim sporazumima, konvencijama i protokolima; praćenje realizacije IPA projekata i projekata drugih međunarodnih organizacija u oblasti okoliša; pripremanje informacija vezano za stanje u oblasti okoliša; prikupljanje, praćenje i analiziranje podataka o trendovima u oblasti okoliša u zemlji i svijetu; saradnja i razmjena informacija s globalnim i regionalnim međunarodnim organizacijama i forumima.

Dugoročnu zaštitu okoliša na državnom nivou osigurat će uključivanje zahtjeva, potreba i ciljeva zaštite okoliša u planske i razvojne dokumente svih sektora koji su izvori pritiska na okoliš.

Trenutni sastav Vijeća ministara je jedan od najneaktivnijih, od njegovog formiranja, tako da je donošenje bilo kojeg propisa u bliskoj budućnosti (posebno kad se uzme i obzir i trenutna blokada), potpuno neizvjesno.


Datum odgovora: 30.09.2021