Ljilja Zovko

Ovo je profil iz mandata (2014)

77%
Broj pitanja: 22
Broj odgovora: 17
Stranka
HDZ BiH
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Dom naroda
Kratka biografija
Ljilja Zovko je rođena 1958. godine, diplomirala je na ekonomskom fakultetu u Mostaru, članica Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, politički se aktivirala 2010. godine kada je izabrana za zastupnicu u Parlamentu ispred Hercegovačko neretvanske županije. Radno iskustvo stekla je u bankarstvu (preko 30godina) od pripravnika do direktorice poslovnice.
Izborna jedinica
409 - IZBORNA JEDINICA 9
Pozicija
Delegatkinja
Broj osvojenih glasova
3174

Pitanje: Da li se slažete sa načinom izbora delegata u Dom naroda FBiH?

Pitanje postavljeno: 14.12.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine - SDA

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Ne slažem i nikad se nisam složila sa nametnutim Izmjenama Izbornog zakona koje su uzrok dugogodišnjih političkih blokada grada Mostara. U prošlosti smo svi svjedoci zlouporabe nametnutog odnosno postojećeg Izbornog zakona pa se, nažalost, događalo da o izboru  političkog predstavnika manjeg naroda odlučuju glasovi i političke opcije brojčano većeg naroda.

Legitimna zastupljenost naroda u političkom smislu podrazumijeva da o izboru političkog predstavnika odlučuje većinsko biračko tijelo naroda kojeg će zastupati i odlučivati u njegovo ime.

Važeći (nametnuti) Izborni zakon omogućava da se povrijedi politička volja većinskog glasačkog tijela manjeg naroda, što izaziva  političku nestabilnost i nezadovoljstvo zbog neispunjenja temeljnog političkog prava na zastupanje.

Takav Izborni Zakone je suprotan ustavnom načelu ravnopravnosti konstitutivnih naroda na cijelom području BiH.

Legitimna zastupljenost ključna je za usvajanje svih važnijih političkih odluka relevantnih kako  za sve narode  tako i za Hrvate u BiH. Primjer je uspostava televizijskog programa na hrvatskom jeziku, status hrvatskog jezika, održavanje nastave na hrvatskom jeziku ili odluke o financijskoj i gospodarskoj skrbi za većinski hrvatska područja u BiH.

Važno je napomenuti da u Bosni i Hercegovini mir i stabilnost su uvjetovani zadovoljstvom i jednakiom političkom pozicijom svakog naroda, na takvim temeljima možemo naprijed i sve što je danas problem sutra neće biti. 


Datum odgovora: 23.01.2018