Da li si za ili protiv ovog prijedloga zakona?
ili Postavi pitanje i diskutuj sa parlamentarcima/kama
03.02.2022.
Preuzmite tekst zakona
Detaljnije
Predlagač:
Damir Arnaut
Vrsta procedure: Hitna
Oblast zakona: Ekonomija
Status: U proceduri
Predloženom izmjenom Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH propisuje se da lica zaposlena u institucijama BiH imaju pravo na otpremninu prilikom odlaska u penziju, a koja se utvrđuje u visini šest ostvarenih neto plaća zaposlenog, isplaćenih u prethodnih 6 mjeseci, ali maksimalno do iznosa dvanaest prosječnih mjesečnih neto plaća iz prethodne godine u BiH, odnosno minimalno u iznosu 6 prosječnih mjesečnih neto plaća iz prethodne godine u BiH.
Predlagač objašnjava da trenutno zakonsko rješenje dovodi do situacije u kojima pojedini zaposleni ostvaruju neopravdano visoke otpremnine koje su u potpunosti nesrazmjerne ekonomskoj i socijalnoj situaciji u zemlji, ali i u suprotnosti sa svrhom otpremnine da zaposlenom olakša tranzicioni period kod odlaska u penziju, a ne da ga nagradi sa enormnom naknadom.
Zaposleni u institucijama BiH imaju pravo na otpremninu prilikom odlaska u penziju, koja se utvrđuje u visini šest ostvarenih neto plaća zaposlenog, isplaćenih u prethodnih 6 mjeseci, a iznos otpremnine ograničava se do iznosa dvanaest prosječnih mjesečnih neto plaća iz prethodne godine u BiH. Minimalni iznos otpremnine je iznos 6 prosječnih mjesečnih neto plaća iz prethodne godine.
Ovo je jedna od najvažnijih tema
u ovom zakonu.
pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!
Pitanje: Smatrate li da je sadašnje rješenje u vezi sa otpremninama zaposlenih u institucijama BiH nesrazmjerno ekonomskoj i socijalnoj situaciji u BiH?
Pitanje podržano: 0, Pitanje nije podržano: 0
Nikola Lovrinović,
HDZ BiH, 02.02.2022.
Smatram da je poodavno sazrelo da se o ovome koji regulira plaće uposlenika u institucijma BiH i zastupnika obavi sveobuhvatna rasprava i predlože rješenja sukladna gospodarskoj situaciji u zemlji. Svi uposlenici nisu u istoj poziciji i rješenje nemože biti jednoznačno, pa niti za otpremnine. Mislim prije svega na rukovodeće funkcije i ostale, a posebice ministre i zastupnike. Pristalica sam da se prije svega zastupnike a možda i ministre, odnosno njihova primanja reguliraju posebnim propisom i da uposlenici u institucijama nebudu taoci rješenja koja su sada na snazi. Jedan dio zastupnika svako malo izvadi neke odredbe iz zakona i predlaže promjene koje obično nisu potkrijepljenje nikakvim analizam i uporedbama nego samo "lijepo zvuče". Svakako sam za smanjenje iznosa otpremnine najvišim dužnosnicima ali je to, koliko ja znam, nemoguće samo za zastupnike i druge funkcionere, a nisam siguran što bi to značilo za ostale uposlenike i jeli to uredu. Dakle prije svega sam da izmjene ovakvog zakona ipak ponudi VM po proceduri kako je predviđeno. Npr. ovi dana je izražen i zahtjev uposlenika za vraćanje visine osnovice na raniji iznos pa i na to treba dati odgovor i sl.
Mislim da ovo može biti odgovor za sva pitanja koja ste postavili na ovu temu.