Amela Kuskunović

Ovo je profil iz mandata (2018)

21%
Broj pitanja: 14
Broj odgovora: 3
Stranka
NS
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Amela Kuskunović je rođena 1967. Završila je Osnovnu školu “Slaviša Vajner Čiča” i Prvu gimnaziju u Sarajevu. Zatim upisuje Medicinski fakultet, koji je završila 1991. godine. Krajem iste godine počinje raditi kao ljekar-stažista na Institutu za radiologiju, a početkom agresije na BiH je premještena na hirurgiju, gdje radi na Urološkoj klinici do 1996. godine. Nakon kraja rata nastavlja specijalizaciju iz radiologije, te danas radi kao prim. dr. specijalista radiolog na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Majka je dječaka od 16 i kćeri od 12 godina. U Našoj stranci je od njenog osnutka, te je bila i prva predsjednica općinske organizacije NS Centar. Vijećnica je u Općinskom vijeću Centar Sarajevo.

Izborna jedinica
411
Pozicija
Zastupnica
Broj osvojenih glasova
1832

Pitanje: Pozz , kada će biti smijenjen direktor agencije za oduzetu imovinu , te biti naložena revizija agencije ? Izvještaj je odavno oboren , a da ste pročitali sve izvještaje do sad svi bi bili oboreni te i uočili krađu Federacije ! Lp

Pitanje postavljeno: 08.07.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani,

Federalnom agencijom za upravljanje oduzetom imovinom u skladu sa Zakonom o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom (“ Službene novine FBiH”, broj: 71/14) upravlja Direktor kojeg nakon provedene konkursne procedure postavlja Vlada FBiH u skladu sa Zakonom o državnoj službi u Federaciji BiH ("Službene novine Federacije BiH", br. 29/2003, 23/2004, 39/2004, 54/2004, 67/2005, 8/2006, 77/2006 - odluka US, 34/2010 - odluka US, 45/2010 - dr. zakon, 4/2012, 99/2015 i 9/2017 - odluka Ustavnog Suda).
Imenovani Direktor ima status rukovodećeg državnog službenika i imenuje se na period o četiri godine sa mogućnošću imenovanja najviše u dva mandata uzastopno.
U skladu sa članom 29. Zakonom o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom (“ Službene novine FBiH”, broj: 71/14) “ Direktor je dužan svakih šest mjeseci podnijeti izvještaj o radu i finansijsko-materijalnom poslovanju Agencije Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, koja ga dostavlja Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine na usvajanje. Ako izvještaj ne bude usvojen, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine pokreće postupak za razrješenje direktora Agencije.”
Dakle apsolutna odgovornost za razrješenje direktora kao i za pokretanje postupka imenovanja novog direktora Agencije je na Vladi Federacije BiH.

Što se tiče revizije same Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom, nadležnost nad revizijom ima Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH u skladu sa članom 11. Zakon o reviziji institucija u FBiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 22/06). Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH nije nikada vršio reviziju ove Agencije a nije uvrštena ni u plan revizije tekuće godine. Da bi Agencija bila revidirana potrebno je da Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH u Planu za narednu godinu uvrsti ovaj subjekt.

Lp

amela kuskunovic


Datum odgovora: 12.07.2021

Pitanje: Kada će Bosna i Hercegovina kupiti dovoljan broj vakcina za masovnu imunizaciju protiv COVID 19 i zašto to dosada nije učinila ?

Pitanje postavljeno: 21.05.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Postovani

Hvala Vam na ovom pitanju.

Svjedočim kao i vi potpuno amaterskom neprofesionalnom pristupu Vlade Federacije ovom problemu

koji smo pokusali rjesiti u nekoliko navrata preko ad hoc komisija i naravno direktna nabavka vakcina 

nikada nije dovedena do kraja. Razloge koje su Premijer i Ministrica finansija naveli su apsurdni: strah od javnih nabavki 

zbog trenutnih sudskih procesa ( afera respirator) i odustajanje farmaceutske firme u posljednji trenutak a koja se prijavila na tender za 

direktnu nabavku.

Stalni pritisak svih zastupnika ZDPFBiH Ministrica Miličević (HDZ)  i Premijer Novalić (SDA) pravdali su izdvajanjem novca za nabavku putem COVAX 

mehanizma koji je zakazao.

Danas nismo imunizirani, na kapaljku nam putem Covaxa i donacija stizu vakcine, apsolutno zaostajemo za svim zemljama EU i regiona,

po broju vakcinisanih građana, drugi smo u Svijetu po broju smrtnih slucajeva u svijetu a Ministarstvo zdravstva i Vlada F i dalje na moje upite o strategiji zdravstvenog sistema u potencijalno opasnijem narednom valu epidemije nema nikakav odgovor.

Cak nema odgovor ni na moje pitanje o opremi respiratornih centara u bolnicama cija je Vlada osnivač!

Premijer Novalic je pred Parlamentarcima u najmanje tri navrata najavio nabavku vakcina direktnom pogodbom što se do danas 26.5. 2021 nije desilo.


Datum odgovora: 26.05.2021

Pitanje: 28.02.2019. godine, na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, nalazi se Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodica sa djecom, a koji se odnosi na regulisanje statusa roditelja njegovatelja/njegovatelja djece i osoba s invaliditetom sa jasno preciziranim kriterijima ko i na koji način može ostvariti ovo pravo sa mogućnošću dodatnih izmjena i dopuna, obzirom da se radi o nacrctu. Predlagač nacrta je Udruženje porodica djece i osoba s poteškoćama/invaliditetom Dajte nam šansu, registrovano na nivou BiH. Zakon bi se implementirao 2020. godine, do kada bi se uradila analiza i podzakonski akti kojima bi se implementirao Zakon na nivou kantona. Pravo na status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja ili srodnika djeteta ili osobe s invaliditetom koje ispunjava jedan od sljedećih uvjeta: Potpuno je ovisno o pomoći i njezi druge osobe jer mu je zbog održavanja života potrebno pružanje specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata za koju je prema preporuci liječnika roditelj osposobljen;U potpunosti je nepokretno i uz pomoć ortopedskih pomagala; Ima više vrsta teških oštećenja (tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih), zbog kojih je potpuno ovisno o pomoći i njezi druge osobe pri zadovoljavanju osnovnih životnih potreba. Naglašavamo da sistem/društvo osobama koji vode brigu o gore navedenoj populaciji, oduzima pravo na rad a što je osnovno ljudsko pravo zagarantovano svim zakonodavnim dokumentima a usvajanjem predloženog Nacrta bi se spriječila diskriminacija i pokretanje legitimnih postupaka ostvarivanja ovog prava kroz redovno pravna sredstva.Da li ćete svojim glasom ZA Nacrt pružiti podršku onima kojima je to najpotrebnije ili ćete nastaviti prećutno odobravati diskriminaciju po svakom osnovu i potiskivanje u krajnje siromaštvo ove marginalizovane grupe? Da li je „skuplje“ biti socijalni slučaj i „teret“ države ili omogućiti, i ono što je obaveza – pravo na rad?Ines Kavalec, direktorica udruženja Dajte nam šansu

Pitanje postavljeno: 25.02.2019  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.
Stranica 1 od 1