Zakon o protivgradnoj zaštiti Republike Srpske
0%
Za: 0 Protiv: 0

Da li si za ili protiv ovog prijedloga zakona?

ili Postavi pitanje i diskutuj sa parlamentarcima/kama

09.09.2020.
Preuzmite tekst zakona
Detaljnije

Predlagač:
Vlada Republike Srpske
Vrsta procedure: Redovna
Oblast zakona: Ekonomija
Status: Usvojen.

Član 1 ovoga Zakona određuje predmet zakona.

Članom 2 određuje se cilj Zakona kao obezbjeđivanje jedinstvenog sistema protivgradne zaštite. Određuje se i šta obuhvata sistem protugradne zaštite. Prema ovom članu Vlada RS odobrava operativne i istraživačke programe modifikacije vremena, te se određuje da je Sistem protivgradne zaštite je integralni dio informacionog sistema Republike, koji omogućava rane najave atmosferskih elementarnih nepogoda.

Član 3. određuje načela kojima se vodi sistem protivgradne zaštite. To su: načelima preventivne zaštite, naučne zasnovanosti protivgradne zaštite, načelu jedinstva i načelu javnosti.

Član 4 definiše izraze korištene u ovom Zakonu.

Član 5. određuje da se protivgradnom zaštitom bavi Javno preduzeće „Protivgradna preventiva Republike Srpske“ akcionarsko društvo Gradiška. Protivgradna zaštita obuhvata skup mjera i aktivnosti kojima se u gradonosnom oblaku na vještački način formira veći broj zametaka zrna grada od broja koji se stvara u prirodnim uslovima, a čime se umjesto manjeg broj krupnih komada stvara veliki broj sitnijih zrna grada, sa većom mogućnošću topljenja do tla.

Članom 6. određuje se da protugradna sezona traje od 15. aprila do 15. oktobra.

Član 7. navodi da su poslovi protugradne zaštite od opšteg interesa za Republiku Srpsku. Dok se u Članu 8. određuje da Javno preduzeće neposredno rukovodi sistemom protivgradne zaštite.

Član 9. navodi sastavne dijelove sistema protivgradne žaštite, te pojašnjava njihove uloge.

Član 10. navodi i definiše šta su to protivgradni centar, radarski centar, protivgradna stanica, te generatorska stanica.

Članom 11. određuje se da Ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede donosi pravilnik kojim se propisuju tehnički uslovi za opremu, objekte i instalacije iz čl. 9. i 10.

Član 12. određuje da se poslove protivgradne zaštite Javno preduzeće vrši u skladu sa trogodišnjim i godišnjim programima rada, na koje saglasnost daje Vlada. Javno preduzeće izvještava Vladu u toku godine o svome radu (Član 13.). javno preduzeće kontionuirano radi na unapređenju sistema protugradne zaštite kako to određuje Član 14.

Članom 15. uređuje se finansiranje protugradnezaštite. Protugradnazaštita se finansira iz:

-          Naknada koju plaćaju fizička i pravna lica upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava, u iznosu od 4 KM po registrovanom hektaru obradivog poljoprivrednog zemljišta.

-          Naknada koju plaćaju pravna lica čija je djelatnost osiguranje i reosiguranje imovine i lica, u visini od 0,25% od ukupnog prihoda ostvarenog po završnom računu za prethodnu godinu,

-          Budžeta jedinica lokalne samouprave, u visini od 3.000 KM po svakoj protivgradnoj stanici koja je izgrađena na njihovom području

-          Budžeta Republike, u visini do 6% u okviru sredstava za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela, u skladu sa propisom kojim se uređuje oblast poljoprivrede.

Članom 16. određuje se da Poreska uprava vrši kontrolu naplate i prinudnu naplatu naknada iz Člana 15.

Naknade se plaćaju jednom godišnje (Član 17.).

Nadzor nad provođenjem ovoga Zakona vrši Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. (Član 18)

Članom 29. i 20. određuju se visine kazni za pravna lica i Javna preduzeća koja prekrše odredbe ovoga zakona.

U skladu sa Članom 21. Javno preduzeće nije odgovorno za štetu nastalu kao posljedica grada ukoliko je djelovalo preventivno u skladu sa raspoloživim ljudskim i materijalnim resursima.

Članom 22. nalaže se Ministru da donese odgovarajući pravilnik kojim se dodatno uređuje ova oblast.

 

Najvažnije teme vezane uz ovaj zakon
  • Naknad za protivgradnu zaštitu

    Naknadu za protivgradnu zaštitu plaćaju pravna i fizička lica u iznosu od 4KM za svaki registrovani hektar obradivog poljoprivrednog zemljišta. Protivgradna zaštita se finansira i iz Budžeta jedinica lokalne samouprave, u visini od 3.000 KM po svakoj protivgradnoj stanici koja je izgrađena na njihovom području. Protivgradnom zaštitom bavi Javno preduzeće „Protivgradna preventiva Republike Srpske“ akcionarsko društvo Gradiška.

    0%
    Za: 0 Protiv: 0

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


Pitaj parlamentarce
Obren Marković (2018)
SNSD
Pored funkcije zastupnika Marković je i predsjednik od­bora za po­ljo­pri­vre­du, šu­mar­stvo NSRS
Edin Ramić (2018)
Zajedno za BiH
Pored funkcije zastupnika Ramić je i član od­bora za po­ljo­pri­vre­du, šu­mar­stvo u NSRS.
Odgovori parlamentaraca
Statistika
Ukupno pitanja na zakonu: 0

Sa 1 odgovora najaktivniji parlamentarac u ovom parlamentu:
Zagorka Grahovac

Sa 3 pitanja najaktivniji zakon u istoj kategoriji:
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu RS