Ljilja Zovko

Ovo je profil iz mandata (2014)

77%
Broj pitanja: 22
Broj odgovora: 17
Stranka
HDZ BiH
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Dom naroda
Kratka biografija
Ljilja Zovko je rođena 1958. godine, diplomirala je na ekonomskom fakultetu u Mostaru, članica Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, politički se aktivirala 2010. godine kada je izabrana za zastupnicu u Parlamentu ispred Hercegovačko neretvanske županije. Radno iskustvo stekla je u bankarstvu (preko 30godina) od pripravnika do direktorice poslovnice.
Izborna jedinica
409 - IZBORNA JEDINICA 9
Pozicija
Delegatkinja
Broj osvojenih glasova
3174

Pitanje: Molim vas da mi odgovorite kada će biti usvojen zakon o konverziji švicarskog franka u konvertibilne marke?

Pitanje postavljeno: 08.11.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Državna nadležnost je učinila koliko je moguće, ostalo je nadležnost na razini Federacije. Ogromna novčana sredstva su u pitanju i nije svaki slučaj identičan, te zbog svega treba diferenciran pristup kako bi se zaštitilo moguće u FBIH. Ovo je samo primjer kako je teško zaštiti čovjeka koji je neinformiran i nezaštićen.  


Datum odgovora: 23.01.2018

Pitanje: Kakav je vaš stav po pitanjima Zakona i propisa koji regulišu pitanje usvojenja djece od strane jednog roditelja, budući da u sadašnjem Zakonu stoji da samo vjenčani par, muškarac i žena mogu usvojiti dijete? Mislite li da bi se to trebalo promjeniti i da li ste spremni izraditi prijedlog zakona koji bi to pitanje drugačije riješio?

Pitanje postavljeno: 07.10.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Što se tiče usvajanja djece jako sam oprezna i ne bih lako pojednostavila proceduru, radije bih možda prilagodila proceduru udomljavanja. Mislim da treba analizirati i na veći stupanj odgovornosti i transparentnosti staviti sve koji skrbe o djeci, bilo da su domovi ili obitelji. Djeca se moraju osjećati  voljeno, sigurno i slobodno bez ikakvih uvjeta, a mislim da je upravo tu deficit sebedarja a suficit sebeljublja.

Danas je vidljivo došlo do poremećaja ljudske osobnosti u mnogo primjera u praksi, pa bih se koristila mudroslovicom Nikole Tesle "moguće je oblak dovesti u pustinju ali je opasno igrati se Boga"


Datum odgovora: 23.01.2018

Pitanje: Da li status studenata treba biti izjednačen na nivou BiH?

Pitanje postavljeno: 29.09.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Ako se ujedine u svojim zahtjevima da žele biti zajednička nadležnost BIH nemam ništa protiv. Ali situacija je drugačija u stvarnosti. Kada govorimo o obrazovanju, zbog različitosti teško je postići konsenzus, ali to ne znači da je nemoguće. Potrebno je mnogo ustrajnosti, analiza i javnih rasprava o realnim mogućnostima i obvezama tih istih studenata nakon školovanja


Datum odgovora: 07.12.2017

Pitanje: Da li biste se odrekli određenog procenta svoje plate, koja bi išla u fond za socijalno ugrožene ljude?

Pitanje postavljeno: 13.10.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor: osobno sam se odrekla dijela svoje plaće za socijalno ugrožene osobe iz mog okruženja, ali to je osobna odluka svakog živog bića koje je svjesno ograničenih mogućnosti pojedinaca u svakom društvu. Što se tiče socijalnih reguliranih prava pojedinaca u društvu, tu se zalažem za aktivan pristup na način da prava pojedinaca nikada ne bi trebala biti poticajna za neaktivnost ili "rad na crno" Osobno "fond za socijalno ugrožene " smatram da nije dobro rješenje. Zalažem se za jasno definirane principe na kojima se treba precizno i odgovorno izgraditi sustav socijalne potpore uz određene obveze i odgovornosti svakog pojedinca u tom lancu. Svjedoci smo danas kako je mnogo osoba u socijalnoj potrebi, u najbližem okruženju i mnogi od nas mogu pomoći a ne osjećaju se odgovornim niti spoznaju načine. Osobno se trudim u okviru svojih mogućnosti i rado bih sudjelovala u kreiranju odgovornosti i obveza u Fondu. Lijepi pozdrav
Datum odgovora: 16.10.2015

Pitanje: Da li će građani koji već imaju stanarsko pravo moći otkupiti stan na osnovu certifikata?

Pitanje postavljeno: 29.09.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor: Svi građani koji su korisnici sa stanarskim pravom prije 6.4.1992 godine su imali nekoliko rokova za otkup stana a ako su propustili sada to pravo mogu ostvariti isključivo tužbom, a plaćanje je još uvijek moguće hartijama od vrijednosti. Svi građani koji imaju nezavršen otkup stana trebaju izvršiti konsultacije sa vlasnikom ili ako nema vlasnika sa Općinom. Ako nemate novčanih sredstava za sudski spor, obratite se službi pravne pomoći u vašoj općini koja ce Vam sačiniti tužbu bez naknade. Lijepi pozdrav. Ljilja Zovko
Datum odgovora: 13.10.2015

Stranica 1 od 2