Aner Žuljević

27%
Broj pitanja: 11
Broj odgovora: 3
Stranka
SDP
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Aner Žuljević rođen je 27. 5. 1977. godine u Mostaru. Doktor je ekonomskih nauka. 

Radio je kao organizacioni direktor Cobnet internet te šef Odjela za prodaju BHTelecoma. Na Fakultetu za poslovni menadžment bio je viši asistent, a na Ekonomskom fakultetu u Mostaru stekao je status docenta. 

U Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona djelovao je od 2006. do 2014. godine, a u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH od 2010. godine do 2022. godine.


Izborna jedinica
9
Pozicija
Broj osvojenih glasova
4509

Pitanje: Da li ste se vodili nekim istraživanjima prilikom donošenja ovog prijedloga u smislu da ovakvi zakoni djeluju preventivno i koliko je smanjena stopa ponovljenih krivičnih djela u tom slučaju?

Pitanje postavljeno: 22.11.2023  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima u FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Vodili smo se praksom u svijetu i Evropi, gdje je ovaj Registar nastao 1990tih godina kao odgovor upravo na statistiku da pedofili nakon odsluzene kazne u 70% slucajeva se vracaju u neposrednu blizinu djece i maloljetnika. A ovakvim zakonskim rjesenjima bi sprijecili povratak u skole, vrtice, udruzenja, vannastavne aktivnosti.


Datum odgovora: 23.11.2023

Pitanje: Na koji je način moguće utvrditi da li lice osuđeno za krivično djelo protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima posjećuje mjesta na kojima se okupljaju djeca?

Pitanje postavljeno: 22.11.2023  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima u FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Lice ce se morati redovno javljati u policijsku upravu, te obavjestavati o svim izmjenama vezano za mjesto stanovanja kao i promjena licnih podataka. Ovaj zakon nalaze da ustanove koje direktno i indirektno rade sa djecom i maloljetnicima pri zaposlenju uposlenika moraju provjeriti da li se ime kandidata nalazi u registru ili ne. Ukoliko da, osoba ne moze nastaviti sa konkursnom procedurom, ukoliko ne, nastavlja sa konkursnom procedurom. Policija i tuzilastvo ce voditi registar i imati zadatak da provodi ovaj zakon.


Datum odgovora: 23.11.2023

Pitanje: Kada je riječ o izricanju posebnih mjera propisanih ovim zakonom, da li je riječ o mjerama koje su ograničenog trajanja ili se kao takve izriču doživotno za lice koje je bilo osuđeno za neko od ovim zakonom navedenih krivičnih djela?

Pitanje postavljeno: 22.11.2023  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima u FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Registar je tajan i trajan, međutim posebne odredbe su ograničene na 10 godina trajanja, obzirom da po Krivičnom zakonu posebne mjere i odredbe ne mogu biti duže. Međutim, nadam se da će se Krivicni zakon mijenjati, a samom promjenom zakona, tako ce se i mijenjati ovaj zakon.


Datum odgovora: 23.11.2023

Pitanje: Poštovani u skladu sa navedenim - Pedagozi - psiholozi u BiH kao kompetentni stručnjaci pishološku djelatnost uspješno obavljaju dugi niz godina. Univerzitet u Tuzli odsjek Pedagogija - psihologija zadnjih 18 godina iznjedrio je preko 1000 pedagoga - psihloga koji uspješno rade godinama u oblasti odgoja, obrazovanja, zdravstva, socijalnih usluga itd. Napominjeno državni fakultet koji je licenciran od strane MON Tuzlanskog kantona. Diploma pedagoga psihologa stečena na Univerzitetu u Tuzli priznata je i u zemljama Evropske unije i svijeta, a naša država nam osporava, što je sramotno i za svaku osudu. Nacrtom Zakona o djelatnosti psihologa ne samo da nisu prepoznate kompetencije pedagoga psihologa nego nisu nikako uzete u obzir. Stoga je nužno da se Nacrt zakona o djelatnosti psihologa izmjeni i da se u tekstu Prijedloga Zakona diplomirani pedagozi - psiholozi , bachelori pedagogije - psihologije priznaju i prepoznaju kao jednakopravni psihološki djelatnici.Smatrate li Vi koji sjedite na tim mjestima da je ovo nehumano, diskriminatorno, da tjerate mlade obrazovane ljude da odlaze iz ove zemlje, ti ljudi su čisto pošteno završili svoje studije, na državnom fakultetu koji nisu studenti izmislili , čiji roditelji su dali zadnji atom snage da ih školuju, među kojima su djeca šehidskih porodica, ja sam jedna od tih, i sad se nađe neko nakon 10, 20. godina da osporava zanimanja.

Pitanje postavljeno: 13.04.2024  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje na zakonu: Nacrt zakona o djelatnosti psihologa u Federaciji Bosne i Hercegovine

Vidi sva pitanja na zakonu

Pitanje: Poštovani,U skladu s navedenim, zanima me kakav je status studenata koji su tokom dodiplomskog studija stekli zvanje profesor Psihologije i sociologije - bachelor, te tokom II ciklusa - diplomskog studija stekli zvanje magistra Psihologije na Nastavničkom fakultetu Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru? Čitajući prijedloge i raspravu između jednopredmetnih i dvopredmetnih studija, zanima me da li to znači da kompetentnost diplomiranih psihologa (posebno magistra psihologije) određuje samo broj stručnih predmeta na studiju? Da li to znači da diplomirani magistar psihologije (prethodno jednopredmetni studij) vrijedi više od diplomiranog magistra psihologije (prethodno dvopredmetni studij, pa magisterij) koji ima objavljene naučne radove i druge edukacije uz svoje ime? Ko može sa takvom sigurnošću tvrditi i kleti se u superiornu kompetentnost jednopredmetnog studija, samo kao takvog? Uz današnju sociokulturološku klimu, te tendenciju studenata da naučeno zaborave za kratak rok, dijelom zbog mehaničkog usvajanja materijala (što postaje sve češči slučaj), koliko je pouzdano procjenu kompetencije bazirati na osnovu "jednopredmetnosti" ili "dvopredmetnosti" određenog studija? Naše javne ustanove (Univerziteti) su jasno odredili i pod akreditacijom osmislili nastavne planove i programe i kompetencije koje se stiču nakon uspješnog apsolviranja istih studija, te da li donošenje ovog zakona znači podrivanje javnih ustanova i proglašavanje istih nestručnim, nekompetentnim i neozbiljnim? Opasnost nepoštivanja ovih studija (profesor psihologije i sociologije - bachelor, do magistra psihologije, te pedagoga-psihologa do magistra psihologije) leži u izjednačavanju naših javnih univerziteta sa nelegitimnim/nepriznatim privatnim univerzitetima. Da li će sutra bolje prolaziti i nositi etiketu kompetentnosti tajno zaprimljena, ali nepriznata diploma sa nepriznatog privatnog univerziteta, samo zbog toga što je bazirana na jednopredmetnom studiju? Hoćemo li time samo otvoriti jedan akademski autoput za kupovanje diploma jednopredmetnog studija psihologije i sve više resursa ulagati u otkrivanje nepravilnosti u vezi s tim, koje mogu trajati godinama? Pod izgovorom stručnosti, koliko stručnih pojedinaca će ostati zakinuto za rad u području svoje kompetentnosti?Unaprijed hvala na odgovoru i srdačan pozdrav!

Pitanje postavljeno: 03.04.2024  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje na zakonu: Nacrt zakona o djelatnosti psihologa u Federaciji Bosne i Hercegovine

Vidi sva pitanja na zakonu
Stranica 1 od 3