Safet Kešo rođen je 30.01.1965. godine u Kalinoviku. Završio je Filozofski fakultet u Sarajevu te postdiplomski studij lingvistike i stekao zvanje magistra lingvističkih nauka. Od 2003. do 2006. godine bio je potpredsjednik Udruženja za zaštitu tekovina borbe “Za tebe BiH”.
Bio je predsjednik Općinskog odbora Stranke demokratske akcije (SDA) Novi Grad Sarajevo u mandatu 2005. - 2009. godina. U Općini Novi Grad Sarajevo od 2004. do 2006. godine obavljao je dužnost predsjedavajućeg Općinskog vijeća, a zatim je imenovan za ministra za obrazovanje i nauku (sada Ministarstvo za obrazovanje i odgoj) u Vladi Kantona Sarajevo. Tu dužnost obavljat će do 2010. godine. U periodu od 2014. do 2018. godine bio je zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH. Zaposlen je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kao lektor, gdje je takođe na doktorskom studiju iz oblasti komparativne gramatike slavenskih jezika u modernoj BiH.
Pitanje: Poštovanje,Postavljam Vam pitanje ispred učenika Prve gimnazije u Zenici. Radimo projekt građanin na temu Transplantacije organa i zanima nas Vaše mišljenje. Transplantacija organa u FBiH nije nepoznanica, ali ovaj proces u praksi suočen je sa mnogim izazovima. Neki od tih izazova su: nedostatak donora, zakonske regulative i nemogućnost evidentiranja donora. Mali broj donora je posljedica nekoliko faktora: građani nisu dovoljno informirani, rijetko se pokreću kampanje, a prema postojećem zakonu (član 30a, zakon o transplantacijama organa i tkiva) u konačnici porodica igra odlučujuću ulogu u odluci o doniranju organa od moždano preminulih članova porodice. Politika našeg razreda, rješenje ovog problema, vidi u OPT-IN modelu, koji već postoji u zakonima i praksi razvijenih zemalja. Zakon o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja FBiH bi trebalo izmijeniti i dopuniti kako bi se prilagodio OPT-IN modelu. OPT-IN model, transplantacija organa, podrazumijeva sistem u kojem osobe donose odluku da pristaju na donaciju organa nakon smrti, a da bi se njihova odluka provela, moraju se registrirati kao donatori i preuzeti svoju donorsku karticu. U ovom modelu ljudi imaju mogućnost da odluče žele li donirati svoje organe ili ne, i taj izbor treba biti regulisan zakonom, formalnim dokumentom ili registrom te fizičkim dokazom (dokumentom) koji će oni imati sa sobom. Da bi se OPT-IN model regulisao zakonom u FBiH, potrebno je donijeti novi ili izmijeniti postojeći Zakon o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja FBiH koji bi podrazumijevao sljedeće: 1. Pristanak za donaciju putem registara donatora;2. Proces registracije online ili u medicinskim ustanovama; 3. Informiranje građana-zakonom obavezati vlasti i zdravstvene ustanove da pruže jasnu informaciju o transplantaciji organa;4. Odbijanje donacije-mogućnost odustajanja;5. Podsticanje i motivacija za doniranje npr. poreske olakšice ili druge koristi, kao što već postoji za dobrovoljne davaoce krvi.Institucije vlasti koje su nadležne za ovu mjeru javne politike su Ministarstvo zdravstva FBiH i Parlamentarna skupština FBiH. Ministarstvo zdravsta bi trebalo u saradnji sa kantonalnim ministarstvima, udruženjima i nevladinim organizacijama koje se bave ovim problemom pripremiti prijedlog ZAKONA, izmjene dopune zakona i uputiti ih u parlamentarnu proceduru na usvajanje.Da li biste Vi podržali ovakvu vrstu izmjene i dopune zakona? Molimo Vas da obrazložite svoj odgovor. Hvala Vam. S puno poštovanja, Henna Mujić