Mario Karamatić

Ovo je profil iz mandata (2014)

84%
Broj pitanja: 49
Broj odgovora: 41
Stranka
HSS
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Dom naroda
Kratka biografija
Mario Karamatić je rođen 30.8.1971. u Mostaru. Po zanimanju je rudarski tehničar, a trenutno obnaša funkciju predsjednika HSS-a.
Izborna jedinica
410 - FBiH
Pozicija
Delegat
Broj osvojenih glasova
1666

Pitanje: Da li smatrate da je prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama koji je predložen bolji za građane od onog koji je usvojen u decembru?

Pitanje postavljeno: 15.01.2018  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini - Sokolović, Šepić, Ahmetović

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Svoje mišljenje i Zakonu koji je usvojen sam rekao i obrazložio, te glasovao protiv istoga, što dovoljno govori o mome mišljenju što se tiče usvojenoga Zakona. Što se tiče Zakona koji je u proceduri, mišljenja sam kako ideja kao ideja i nije loša, međutim Zakon je očito sklepan na brzinu i ne predviđam mu dugačak život.


Datum odgovora: 19.01.2018

Pitanje: Uz podršku ovakvom prijedlogu, uzet ću za pravo da ukažem na još neke suštinske izmene istog Zakona. Naime, odredbom odredbu člana 71. stav (1) tačka a) alineja 4) propisano je da radni odnos prestaje po sili zakona ako zbog izdražavanja kazne zatvora zaposlenik odsustvuje s rada duže od tri mjeseca i to danom stupanja na izdržavanja kazne. Dakle, bez obzira što je zaposlenik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora zbog učinjenog krivičnog djela, u slučajevima da zbog nekih objaktivnih nemogućnosti ne stupi odmah na izdržavanje te kazne (npr. propust suda ili nedostatak smještajnih kapaciteta u zatvoru), poslodavac (država) mu ne može otkazati ugovor o radu.Imajući u vidu da je rad u institucijama BiH privilegija kakvu mnogi zloupotrebljavaju, cijenim da je potrebno bez odlaganja predložiti izmjenu u smislu da prestanak radnog odnosa po sili zakona nastupa odmah sa pravosnažnošću presude kojom je zaposleno oglašen krivim. Da li je uopće izvjesno očekivati ovakav, logičan i prijeko potreban prijedlog, u skorije vrijeme?

Pitanje postavljeno: 19.12.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama BiH - Maja Gasal-Vražalica

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Slažem se sa Vama kako je nužno izmijeniti barem dio Zakona o državnim službenicima. Logično jeste da pravomoćno osuđena osoba ne bi smjela raditi u državnim institucijama ali je isto tako činjenica kako je većina uposlenih ( ne svi ) u istima došla preko stranaka koje ih štite, pa i onda kada budu osuđeni. Iskreno, ne vjerujem kako do navedenih izmjena Zakona može doći u ovoj godini koja je izborna. 


Datum odgovora: 06.01.2018

Pitanje: Da li smatrate da treba povećati minimalno trajanje godišnjeg odmora za zaposlene u institucijama BiH sa 18 na 20 radnih dana?

Pitanje postavljeno: 25.07.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama BiH - Maja Gasal-Vražalica

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Ne, u odnosu na uposlenike u privatnim tvrtkama uposlenici u institucijama imaju već sasvim dovoljno privilegija.


Datum odgovora: 07.09.2017

Pitanje: Da li smatrate da licima osuđenim za ratne zločine treba zabraniti obnašanje javnih funkcija?

Pitanje postavljeno: 13.06.2017  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona BiH - Denis Bećirović

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Osuđeni za ratne zločine su svoje odležali i punopravni su građani društva sa svim pravima i obavezama te bi to bilo direktno kršenje njihovih prava. S druge strane apsolutno bi podržao da se osumnjičenima za ratne zločine zabrani obnašanje Javnih funkcija.


Datum odgovora: 26.07.2017

Pitanje: Poštovani parlamentarci,molila bih vas da izdvojite vremena i da odgovorite na pitanja koja imam(o). Vjerujem da ste veoma zauzeti smišljanjem novih prijedloga izmjena Zakona, ali sam također uvjerena da ste vi tu radi cjelokupne nacije i da radite u svrsi poboljšanja kvaliteta života svih građana u BiH, te ćete stoga, naravno kada budete imali svoje odgovore, svoja znanja i stavove prenijeti nama (običnim civilima) i time nas upoznati sa detaljima vaših strategija. Molim vas, recite nam koje su prednosti brisanja stavke bb) u Članu 4. ovog zakona? Da li ta izmjena plasira BiH na neko svjetsko tržište? Da li će se b-h ekonomija zasnivati na izvozu krzna? Da li isto smatrate napretkom u, svakako, sporom razvoju b-h privrede?Također me zanima na koji način se odlaže otpad (u ovom slučaju cijela tijela / leševi) nakon čina odstranjivanja krzna? Da li u BiH postoje uslovi za sigurno deponovanje ovakve vrste otpada? Ukoliko ne postoji, molim vas recite da li i na koji način nepropisno deponovanje utiče na zdravlje ljudi i okoliš? Zaista me interesuje vaš stav o ovome što je prethodno pitala Maida Šabeta. Možete li pojasniti kako se nosite sa brojnim neregistrovanim uzgajivačima krznašica, ili onima koji se vode pod poljoprivrednim subjektom te primaju razne subvencije od države i Evropske Unije?

Pitanje postavljeno: 27.04.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Ovdje je dovoljno pitanja za napisati poduži referat ukoliko bi odgovarao detaljno na sva. Skraćeno, da podržavam uzgajanje životinja za proizvodnju krzna.


Datum odgovora: 07.05.2017

Stranica 1 od 7